Zwrot podatku z Anglii – odbierz swoje pieniądze

Chcesz bez komplikacji dokonać zwrotu podatku z Anglii? Jeśli pracowałeś w Wielkiej Brytanii i zastanawiasz się, jak odzyskać podatek, zapoznaj się z naszym poradnikiem i pobierz niezbędne dokumenty.

Zwrot podatku z Anglii – poznaj swoje prawa

Zwrot podatku za pracę w Wielkiej Brytanii przysługuje każdej osobie, która była legalnie zatrudniona do pracy w jednym z krajów: Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. O zwrot podatku za pracę w UK można ubiegać się za okres czterech ostatnich lat podatkowych.

Kiedy możesz spodziewać się zwrotu podatku z Anglii?

Koniec roku podatkowego w Anglii nie przypada wraz z końcem roku kalendarzowego. Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii trwa bowiem od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku. Jest to czas, w którym należy zgłosić deklarację podatkową. Jeśli nie rozliczysz się w terminie, angielski urząd skarbowy (HM Revenue Customs) może nałożyć na Ciebie karę pieniężną o wartości minimum 100 funtów brytyjskich (GBP). Sam termin zwrotu podatku z UK nie jest precyzyjnie określony – średni czas oczekiwania na jego zwrot wynosi od 2 do 4 miesięcy, a nadpłata należności jest zależna od czasu, w którym zostaną złożone dokumenty. Pamiętaj, że pieniądze należą Ci się, nawet gdy pracowałeś przez krótki czas. Dowiedz się, jak wyglądają rozliczenia podatkowe z Anglii w Polsce oraz jakich dokumentów potrzebujesz, żeby odzyskać nadpłatę podatkową z UK.

Zwrot podatku z Wielkiej Brytanii – jakie dokumenty będą potrzebne?

Jak wygląda rozliczenie podatku z Anglii w Polsce? Pracując na terenie Wielkiej Brytanii, możesz ubiegać się o zwrot podatku na podstawie karty podatkowej wystawionej przez pracodawcę P45 lub P60. W przypadku ich braku z pomocą przychodzą tzw. „paski” potwierdzające otrzymywane przez Ciebie wynagrodzenie, czyli payslipy.

• P60 – odpowiednik polskiego PIT-11. Znajdziesz w nim wszystkie swoje
dochody oraz zapłacone podatki za dany rok podatkowy. P60
otrzymuje się do ostatniego dnia kwietnia danego roku podatkowego.
• P45 – karta podatkowa wystawiana przez pracodawcę w momencie
rozwiązania umowy o pracę.
• Payslip – tzw. „paski”, czyli rozliczenie wypłaty za okres tygodnia lub
miesiąca.

Jeżeli z jakichś przyczyn nie będziesz dysponował P45 lub P60, możesz odzyskać podatek z Anglii, dostarczając ostatni payslip. Warto jednak pamiętać, że ten sposób rozliczenia wydłuża procedurę. Oprócz jednego z wymienionych wyżej dokumentów do rozliczenia podatku w Wielkiej Brytanii będziesz potrzebował:

• kopii dowodu osobistego lub paszportu,
• danych pracodawcy,
• National Insurance Number (NIN) – numeru ubezpieczenia społecznego
nadawanego przez urząd skarbowy w Anglii,
• numeru konta bankowego, na który chcesz otrzymać zwrot podatku.

POBIERZ DOKUMENTY DO ROZLICZENIA PODATKU Z WIELKIEJ BRYTANII

Co zrobić, gdy nie masz potrzebnego dokumentu od pracodawcy?

Jeżeli nie masz któregoś z wymienionych dokumentów, wydawanych w Wielkiej Brytanii, skontaktuj się z nami. AgencjaTłumaczeń.pl/ Grupa K.P. Trade pomoże Ci odzyskać niezbędne dokumenty, potrzebne do rozliczenia podatku z Anglii. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące procedury zwrotu podatku z Wielkiej Brytanii. Możesz napisać do nas e-maila, zadzwonić lub skontaktować się przez formularz.

Staramy się, aby formalności w angielskim urzędzie przebiegły sprawnie. Za naszą usługę płacisz dopiero po odzyskaniu podatku z Wielkiej Brytanii.

Zwrot podatku z Anglii a prowadzenie własnej działalności gospodarczej

Osoby pracujące na samozatrudnieniu w Wielkiej Brytanii mają obowiązek złożenia deklaracji w każdym roku podatkowym. Mogą to zrobić na dwa sposoby: tradycyjnie, czyli w wersji papierowej (termin składania dokumentów mija wówczas 31 października) lub elektronicznie – wtedy termin to 31 stycznia danego roku podatkowego. Masz obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego nawet, gdy w danym roku podatkowym, nie pracowałeś na terenie Wielkiej Brytanii, ale byłeś zarejestrowany jako osoba prowadząca własną działalność gospodarczą. Jeśli nie złożysz dokumentów, brytyjski urząd skarbowy może nałożyć na Ciebie karę pieniężną.

Zwrot podatku po powrocie do Polski – w złotówkach czy funtach?

Po złożeniu wniosku o zwrot podatku w odpowiednim terminie, otrzymasz od angielskiego urzędu podatkowego tzw. deklarację zerową, czyli decyzję podatkową zawierającą określoną kalkulację. Od daty jej wystawienia angielski urząd skarbowy wyśle do Ciebie zwrot w terminie2-5 tygodni. Do Twojej decyzji należy, czy zwrócone pieniądze otrzymasz w złotówkach lub też funtach brytyjskich. Możesz zdecydować się na przelew na konto lub przekaz pocztowy.

Tax Code, czyli jak czytać kod podatkowy

Urząd w Anglii pomaga sobie w usystematyzowaniu deklaracji podatkowych poprzez podział płatników podatku dochodowego. W tym celu używa kodów podatkowych, tzw. Tax Code, które składają się z określonej liczby liter i cyfr. Litery informują o stanie płatnika, np. Y oznacza ulgę dla osób w wieku 75+. Numery oznaczają natomiast kwotę wolną od podatku.

Co oznaczają litery w Tax Code?

• L – podstawowe zwolnienie od podatku,
• P – ulga dla osób w wieku 65-74 lat,
• Y – ulga dla osób w wieku 75 +,
• BR, DO, OT itp. – ulgi używane w przypadku posiadania drugiego źródła
dochodów.
• T – ulga dla osób, którym przysługuje więcej ulg, np. niepełnosprawni,
• M – ulga małżeńska

Zaufaj profesjonalistom

Jeśli chcesz uniknąć ewentualnych komplikacji w procesie zwrotu podatku z Wielkiej Brytanii bądź z jakichś przyczyn nie dysponujesz dokumentem od pracodawcy, warto skorzystać z usług doświadczonej firmy. Pomożemy Ci odzyskać niezbędne dokumenty i zadbamy o sprawny zwrot Twojego podatku. Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z nami